KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Mezzotint 6968236
nr 696 8236
Mezzotint
Joh. Gottfried Haid, 1756, porträtt av Martin van Meytens, djup: y. , Proveniens: Fil dr Emil Hultmarks samling, konsthist Carl David Moselius
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
måndag 9 maj 2011
kl 17:36:11
3/5 14:19:29
3/5 14:23:15
Georg Jensen
dansk silversmed och skulptör, 1866-1935.
Karl Johanstil/Empir
Senempiren
Johan Rohde
Dansk formgivare
Johansfors glasbruk